Blog - Latest News
Projektové minuty 2

Maturita z Cílového Konceptu to jako vážně?

PM aneb Projektové Minuty: „Maturita z Cílového Konceptu to jako vážně?“

Představte si, že ano.
Projektový tým na začátku projektu představil řídicímu výboru tak zajímavou strategii a řešení, jak dosáhnout společné motivace týmu dodavatele i týmu zákazníka s hlavním fokusem na obsahovou stránku dodávky, že byl velmi rychle a jednohlasně schválen.
V čem spočívala podstata?
Jednoduše v tom, že se členům projektového týmu zadavatel sdělilo, že budou skládat projektovou maturitní zkoušku z obsahu cílového konceptu, který budou vytvářet s dodavatelem. Doplněná o informaci, že zkušební komise bude složená z top managementu obou společností.
Tomu samozřejmě předcházelo to, že se s vedením společností projednalo a odsouhlasilo, že do toho takto půjdou. Mimochodem i toto byl perfektní signál toho, že projekt je po obsahové stránce oboustranně vnímán velmi seriózně.
Pak již nezbývalo než projektové maturity připravit.

Projekt byl složen z více částí, modulů, oblastí, které měly své vlastní analytické týmy, které pracovaly na vytvoření cílového konceptu pro danou oblast. A tyto cílové koncepty tvořily pak takzvané projektové předměty, ze kterých se zkoušelo. Není složité uhodnout, že maturitní otázky tvořily jednotlivé kapitoly z daných cílových konceptů.
Zkoušení byli klíčoví uživatelé zákazníka. Zkušební vytvořili zástupci TOP MNG společnosti jak zákazníka tak i dodavatele. Aby v tom nebyli jenom zástupci zákazníka, vymyslelo se to tak, že jim v době zkoušky budou k ruce i kolegové dodavatele. Jak báječná příležitost pro manažery obou společností si zkontrolovat odvedenou kvalitu práce svých pracovníků, nemyslíte?

Při zkouškách byl kladen důraz jenom na obhajobu obsahu, co a jak si klíčoví uživatelé s dodavatelem vydefinovali v průběhu analýzy do cílového konceptu, ale hlavní fokus byl kladen co největší využití standardů a vše co vybočovalo mimo standard se před komisí muselo obhájit. Jak báječná příležitost pracovníků vysvětit v detailu pracovní procesy, na kterých je postaven denní business chod společnosti. A jaká to příležitost pro management na vnímat detaily chodu uvnitř společnosti.

Stres?
Věřte, že i seniorní pracovníci jej měli, ale ten pocit vítězství a potvrzení dobře odvedené práce v podobě cílových konceptů na kterých se následně prováděla realizace celého díla dávala všem účastníkům celého projektu jistotu, že jsou sladěni v potřebách, očekáváních i přínosech nového ERP.

Jestli někdo u maturit propadl?
O to přeci nešlo. Naopak situace, kde vznikly nejistoty a pochybnosti, daly prostor pro revizi a znovu potvrzení správnosti navržených řešení, což ve finále ušetřilo výrobu nesprávně pochopených nebo navržených úprav. A tam kde byla pochybnost zkoušeného pracovníka zákazníka zaskočil vtipně pracovník dodavatele a dovysvětlil, protože přeci cílový koncept tvořili společně jako tým. Vtipně zakomponované prvky jako nápověda „50 na 50“ nebo přítel na telefonu či hlasování publika měli i v soutěži Milionář.
Navíc projektový tým maturity od počátku koncipoval jako setkání s občerstvením v retro stylu s uvolněnou až humornou formou, což ovšem na začátku věděla jen uzavřený skupina účastníků.
Jinými slovy se zde podařilo do projektu zakomponovat zajímavou formou hry důraz na obsah díla i vytvoření týmového ducha projektu.

Ne, není to objevení svatého grálu, ale to že tyto vnitrofiremní projektové maturity probíhaly v průběhu 3 dnů a že se jej účastnili zástupci top managementu zákazníka i dodavatele dalo výborný základ pro vytvoření týmového ducha pro následné fáze projektu, především samotnou realizaci.

A s jakými zajímavými projektovými přístupy ať více či méně užitečnými jste se setkali právě vy?

https://unsplash.com/photos/idDvA4jPBO8?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink